Кращі практики централізованого теплопостачання обговорили під час другого вебінару проекту KeepWarm в Україні

17 July 2020

Кращі практики централізованого теплопостачання обговорили під час другого вебінару проекту KeepWarm в Україні

Другий вебінар із серії онлайн подій проекту в Україні, до якого долучилися 33 учасники, був присвячений кращим практикам у централізованому теплопостачанні. Вебінар був організований українським партнером проекту KeepWarm компанією ТОВ КТ-Енергія 16 липня 2020 року.

Кирило Томляк, директор компанії ТОВ КТ-Енергія, відкрив вебінар та відзначив, що поширення кращих практик ефективного централізованого теплопостачання є однією із ключових цілей проекту KeepWarm.

Володимир Галанюк, керівник сектору комунальних послуг групи підтримки реформ Міністерства розвитку громад і територій України, надав актуальні дані про розвиток теплопостачання в Україні та пріоритети державної політики щодо модернізації систем централізованого теплопостачання.

У 2019 році, близько 11.5 мільярдів метрів кубічних природного газу було спожито для потреб теплопостачання та гарячого водопостачання. Орієнтовно, половина даного обсягу була спожита у секторі централізованого теплопостачання, тоді як друга половина – в індивідуальних котлах у житловому секторі. Тенденція скорочення частки централізованого теплопостачання продовжується і лише біля 45% багатоквартирних будинків нині приєднані до систем централізованого теплопостачання. З огляду на це, важливо впроваджувати державні політики на підтримку сектору централізованого теплопостачання та модернізації систем теплопостачання, враховуючи результати аналізу витрат і вигод на місцевому рівні та потенціал інтеграції до загальної енергетичної системи. Проект методології із підготовки схем теплопостачання населених пунктів на основі таких принципів уже доступний для місцевих органів влади та теплопостачальних підприємств”, - відзначив Володимир Галанюк.

Юрій Шафаренко, заступник голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, презентував інші документи, які розробляються для підтримки використання відновлюваних джерел енергії у централізованому теплопостачанні.

Ми маємо деякі добрі приклади теплопостачальних компаній, зокрема у м. Кам’янець-Подільський, що суттєво нарощують частку відновлюваної енергії в загальному обсязі виробництва. Загалом, 8% теплової енергії було вироблено з відновлюваних джерел у 2018 році і, враховуючи нові проекти останніх років, Україна має всі шанси досягти цілі 12.4% до кінця 2020 року. Проект закону щодо запровадження електронної платформи торгівлі біомасою та інші законодавчі та регуляторні ініціативи для стимулювання використання біометану, які підтримуються Держенергоефективності України, створять додаткові стимули для проектів енергетичного використання біомаси у секторі централізованого теплопостачання”, - заявив Юрій Шафаренко.

Кирил Баранчук, інженер технічної підтримки Danfoss Україна, представив кращі практики використання сучасних технологій у європейських системах централізованого теплопостачання, які вже сьогодні можуть бути запроваджені в українських містах.

Діджиталізація, електрифікація, урбанізація та зміна клімату суттєво впливають на глобальний розвиток і також вплинуть на роль систем централізованого теплопостачання. Інтеграція систем централізованого теплопостачання з сектором енергетики та електротранспорту, а також гнучкість постачання теплової енергії будуть серед основних пріоритетів сучасних систем централізованого теплопостачання. Такі технології як зберігання теплової енергії у поєднанні із когенераційними установками, промислові теплові насоси та електричні котли, сучасні системи автоматизації та контролю уже доступні на українському ринку та мають включатися у майбутні проекти модернізації систем теплопостачання”, - наголосив Кирил Баранчук.

Андрій Андрусевич, старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру "Суспільство і довкілля", презентував нещодавно опубліковану аналітичну записку “Європейський Зелений Курс: можливості та загрози для України”.

Зелений Курс був представлений як план дій на наступні 5 років для новообраної Європейської Комісії, однак документи, які включені до цього пакету політик, визначатимуть пріоритети європейського розвитку у різних сферах протягом наступних десятиліть. Вони також формуватимуть тематику співпраці ЄС з Україною в рамках проектів технічної допомоги, Східного Партнерства, кредитних коштів, доступних через Європейський інвестиційний банк, та інших механізмів. Включення основних пріоритетів Зеленого Курсу, зокрема запобігання зміні клімату та адаптації, чистої та доступної енергії, а також енерго- та ресурсо-ефективності, у наш власний політичний порядок денний на національному та місцевих рівнях є важливим для залучення фінансової підтримки для України, в т.ч. підтримки для модернізації систем централізованого теплопостачання”, - прокоментував Андрій Андрусевич.

Микола Шлапак, консультант ТОВ КТ-Енергія, описав важливість інструментів кліматичної політики для сектору централізованого теплопостачання.

Системи централізованого теплопостачання генерують значні обсяги викидів парникових газів, але, водночас, мають великий потенціал для скорочення вуглецевих викидів за рахунок підвищення енергоефективності та перехід на відновлювані джерела енергії. І кліматична політика, і вимоги фінансових установ будуть підштовхувати теплопостачальні компанії до низьковуглецевого розвитку протягом наступних років. Таким чином, інтеграція заходів із запобігання зміні клімату та адаптації до наслідків зміни клімату є важливою для будь-якої програми модернізації централізованого теплопостачання”, - підсумував Микола Шлапак.

Наступний вебінар буде присвячено обговоренню пропозицій до національного плану дій з модернізації централізованого теплопостачання, розроблених в рамках проекту KeepWarm, і відбудеться 23 липня 2020 року.

Inspire Event 2 in Ukraine by "KT-Energy LLC"