Учасники проекту KeepWarm познайомилися із досвідом використання біомаси в системі теплопостачання у Кам’янці-Подільському

13 March 2019

Учасники проекту KeepWarm познайомилися із досвідом використання біомаси в системі теплопостачання у Кам’янці-Подільському

12-14 березня у м. Кам’янець-Подільський відбувся третій навчальний семінар для представників теплокомуненерго в рамках проекту KeepWarm. Навчання включало лекції з питань використання відновлюваних джерел енергії у системах централізованого теплопостачання, а також відвідування об’єктів КП “Міськтепловоденергія”.

КП “Міськтепловоденергія” надає послуги з опалення, постачання холодної та гарячої води для мешканців міста Кам’янець-Подільський, а також забезпечує водовідведення та очищення стічних вод. Починаючи з 2014 року, комунальне підприємство активно працює над заміщенням природного газу місцевими відновлюваними джерелами енергії. У місті працює сім котелень на пелетах із соломи, лушпиння насіння соняшника, дерев’яних трісках та інших видах твердого палива загальною потужністю 19.4 МВт, а також сучасна теплова електростанція на трісці з деревини.

У перший день навчального семінару учасники проекту KeepWarm ознайомилися із роботою трьох котелень на біомасі, а також системою диспетчеризації підприємства. У другий день семінару генеральний директор КП “Міськтепловоденергія” Валерій Григорович Гордійчук презентував роботу сучасної теплової електростанції на біомасі, що була введена в роботу у 2018 році. Реалізацію проекту було розпочато 2015 року в рамках проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання», який впроваджується за кошти кредиту Світового банку.

Теплова електростанція включає два котли на трісці потужністю 5 та 10 МВт, два газових котли потужністю 12 МВт кожен, які використовуються для покриття пікових навантажень, а також когенераційну установку з використанням технології ORC потужністю 1.8 МВт. Крім того, на території ТЕС встановлені 3 когенераційні установки на природному газі потужністю 0.63 МВт кожна.

“Плани із використання відновлюваних джерел енергії для виробництва тепла на цьому не обмежуються,” - відзначив пан Гордійчук. - “Підприємство також працює над проектом переведення когенераційних установок з природного газу на біогаз, який вироблятиметься з курячого посліду, а також над проектом встановлення сонячних колекторів на даху однієї з котелень”.

КП “Міськтепловоденергія” - лідер із заміщення використання природного газу біомасою серед теплопостачальних підприємств України. Станом на 2018 рік заміщено понад 20% природного газу у порівнянні із 2013 роком. Враховуючи введення в роботу нової теплової електростанції на трісці, у 2019 році близько третини теплової енергії буде вироблено із використанням біомаси.

КП “Міськтепловоденергія” має досвід використання різних видів біомаси протягом останніх 5 років: тріска деревини, пеллети з соломи, лушпиння насіння соняшника, деревини, а також відходи переробки кукурудзи.

“Використання місцевих відновлюваних видів палива дозволяє не лише скоротити споживання природного газу, але й створити робочі місця для місцевих мешканців. Кожна котельня на біомасі - це робочі місця для операторів та заготівельників біомаси”, - відзначив головний інженер КП “Міськтепловоденергія” Василь Тарасюк.

Проблемним питанням у розвитку теплогенеруючих потужностей на відновлюваних джерелах енергії залишається стабільність цін на біомасу.

“Ціни на біомасу мають тенденцію до неконтрольованого зростання протягом року, що ставить під загрозу економічну ефективність виробництва тепла з біомаси та конкуренцію з використанням природного газу. Для стабільної роботи котелень на біомасі та подальшого збільшення частки теплової енергії, виробленої з відновлюваних джерел, необхідний запуск ринку біомаси та конкурентні ціни протягом опалювального сезону”, - прокоментував заступник генерального директора з теплопостачання КП "Міськтепловоденергія" Сергій Микулін.

Учасники навчального семінару відзначили корисний досвід знайомства із практичними аспектами використання біомаси, адже частина підприємств планує розширення використання ресурсів біомаси для виробництва теплової енергії уже в найближчому майбутньому.