Navzdory koronaviru proběhly Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové

9 September 2020

Navzdory koronaviru proběhly Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové

26. ročník nejvýznamnější konference v oboru teplárenství a energetiky v České republice, Dny teplárenství a energetiky 2020, i navzdory omezením spojeným s koronavirem, proběhly úspěšně v uvolněné a příjemné atmosféře.  Představeny byly novinky, inovace a témata, která významně ovlivňují současný trh s teplem a energií. Teplárenské sdružení, pořadatel akce, stanovil pro letošní ročník sedm hlavních témat: transformace teplárenství do roku 2030, využití biomasy v teplárenství, technika a technologie v teplárenství, uplatnění tepláren na trhu s elektřinou, odpady a jejich energetické využití, ekonomika a legislativa v teplárenství a péče o zákazníka. 

„Svůj boj o uhlí jsme prohráli,“ řekl při zahájení konference Dny teplárenství a energetiky 2020 předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela. Nově přichází prostor pro plyn, biomasu a odpady. 

Záchranné lano českému teplárenství však vzápětí hodil ze své kanceláře telemostem ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, když zdůraznil, že transformaci teplárenství považuje za energetickou prioritu číslo jedna, protože se jedná o otázku týkající se nejbližších měsíců nebo nejbližších let. 

Není pochyb o tom, že ekologizace je správná myšlenka a je třeba v ní pokračovat. Je však nezbytné, aby byly nástroje ekologizace uplatňovány s respektem k jednotlivým zemím. „Je to o rozumném útlumu uhlí,“ zdůraznil ministr. „Emisní povolenka je nástroj takřka zdrcující. Můžeme se bránit politicky, ekonomicky, pokud ale bude růst cena povolenek a snižovat se jejich množství, jde o obrovský tlak.“ Transformace musí být provedena v co nejkratším čase a pomoc je připravena, o tom několikrát ujistil hosty ministr Havlíček. Modernizační fond a fond obnovy jsou zdroje, kde by v co nejkratší době měli energetici najít dost finančních prostředků na přechod od uhlí.

Teplárenské sdružení nabídlo podporu při modernizaci systémů CZT a know-how z programu KeepWarm

Teplárenské sdružení České republiky na Dnech teplárenství a energetiky ocenilo křišťálovými komíny pětici Projektů roku 2019, mezi nimiž byl i projekt výměny parovodů za horkovody v Brně, vycházející z evropského projektu KeepWarm. Zástupci projektu KeepWarm v rámci konference dále zorganizovali Inspire event, kde informovali o investičních aktivitách zúčastněných tepláren a dále o spolupráci s partnery z Chorvatska a Ukrajiny. Účastníkům konference byla nabídnuta podpora při rozhodování a realizaci modernizačních projektů v oblasti vytápění a chlazení.