Україна

Україна має добре географічне покриття систем централізованого теплопостачання, однак вони потребують значних інвестицій у модернізацію потужностей з виробництва теплової енергії та мереж теплопостачання задля підвищення ефективності та надійності роботи.

Загалом в Україні працюють понад 1000 теплопостачальних компаній, а централізоване теплопостачання охоплює близько 40% населення. Більшість багатоквартирних будинків та деякі приватні будинки у містах та селищах приєднані до систем централізованого теплопостачання із загальною протяжністю мереж понад 21 000 км. Природний газ є основним видом палива в системах централізованого теплопостачання, однак з'являється дедалі більше прикладів використання біомаси для виробництва теплової енергії.

Підприємства сфери теплопостачання постали перед конкуренцією за споживачів, оскільки протягом останнього десятиліття спостерігалася тенденція встановлення індивідуальних газових котлів в окремих квартирах багатоквартирних будинків, під'єднаних до централізованого теплопостачання, тоді як нові будинки також часто споруджуються з індивідуальними газовими системами опалення або окремими котельнями.

Енергетична стратегія України передбачає розвиток систем теплопостачання з урахуванням економічної доцільності використання місцевих типів палива, регіональної та національної енергетичної інфраструктури, а також підвищення ефективності теплопостачання. Потреба інвестицій у сектор централізованого теплопостачання оцінюється на рівні 10 мільярдів доларів, тоді як потенційна економія природного газу може скласти 4.1 мільярди метрів кубічних на рік. Цілі реалізації державної політики у сфері теплопостачання включають досягнення 40% частки альтернативних джерел енергії та скорочення втрат теплової енергії до 10% до 2035 року.

Проект KeepWarm

KeepWarm - це проект, що фінансується ЄС задля пришвидшення економічно ефективних інвестицій у модернізацію систем централізованого теплопостачання. Проект об'єднує одинадцять партнерів з Центральної та Східної Європи, що працюють у різних секторах (енергетичні агентства, національні асоціації теплопостачальних компаній, наукові інститути, консультаційні компанії у сфері енергоефективності та неурядові організації).

Метою даної ініціативи, що розпочалася у квітні 2018 року, є модернізація систем централізованого теплопостачання в усьому регіоні та скорочення викидів парникових газів завдяки покращенню роботи систем та підтримки переходу на джерела енергії, що спричиняють менше забруднення, зокрема відновлювані ресурси. Партнери проекту працюватимуть, аби забезпечити поширення використання кращих практик екологічно-дружнього розвитку систем опалення та охолодження в усій Європі, повторюючи підхід проекту KeepWarm в інших країнах та регіонах навіть після завершення реалізації проекту у вересні 2020 року.

В Україні у проекті, що реалізується за підтримки Держенергоефективності, беруть участь теплопостачальні підприємства з Житомира, Хмельницького, Тернополя та Білої Церкви.

Навчальні матеріали

Підготовлена програма навчання для України охоплює теми, визначені на етапі оцінки навчальних потреб серед представників теплопостачальних підприємств. Найбільший акцент було зроблено на посилення спроможності щодо технічних питань, використання відновлюваних джерел енергії та вторинних енергетичних ресурсів, а також фінансових питань. Тренінги оцінювалися на основі анонімних опитувальних листів.

Country project partner

ТОВ “КТ-Енергія” є партнером проекту в Україні. ТОВ «КТ-Енергія» є розробником та консультантом проектів у сфері енергетики, енергоефективності та скорочення викидів парникових газів з 2010 року.

Ресурси KeepWarm

Hовини